HLEDÁNÍ STÍNU

Stíny jsou podle psychologa C. G. Junga vlastnosti, které jsme z nějakého důvodu, většinou označením našeho okolí jako nepřijatelné, odsunuli, potlačili do svého nevědomí. Nic co je nám vlastní, a to se týká i stínu, to, co se jednou v našem životě projeví, nemůžeme vymazat, je to stále v nás.  Všechny potlačené obsahy z našeho nevědomí nás ovládají přes tělo, vůle zde mám velmi malou roli. Projevuje se to většinou jako takový přetlak, který sice můžeme před okolím skrýt, ale s tělem se v té chvíli něco děje, což nezůstane bez následků. Například, situace, které bychom za normálních okolností přešli, se nás velmi emočně dotýkají. Dokonce můžou způsobit dlouhodobější újmu v podobě špatné nálady, pocitu vnitřního ponížení, zmatku, zloby.  Ale to jen v případě, že nevíme, o co se jedná a dále s tím nepracujeme, v takovém případě se stáváme obětí nás samých, kruh se uzavře a podobné situace se opakují stále dokola.  Můžeme si vybrat, buď přijmeme svou roli oběti s tím, že se nebudeme zajímat o to, proč se nám to děje, anebo vezmeme svůj život do svých rukou a začneme na sobě pracovat. Upozorňuji, že neexistuje žádná technika, nebo člověk, který by nám v tom pomohl nebo nám práci ulehčil, vše takové jen může prodloužit proces našeho snažení. Práce na sobě spočívá hlavně v sebeuvědomování, nejde o to naučit se nějaké meditační techniky, nebo najít v sobě zázračné schopnosti, ale začít být k sobě pravdivý a to je právě věc, která mnohé odradí. Pravda o nás samých, po létech sebezapírání a vytváření si o sobě falešných představ, totiž docela bolí. Nechceme přijmout své opravdové vlastnosti, většinou proto, že byly po léta odmítány a formovány do jiné přijatelnější formy (přijatelnější pro společnost).

Věřte ale, že pocit z toho, že začneme objevovat a přijímat své opravdové JÁ je k nezaplacení. Skrývá v sobě totiž jedno velké bohatství v podobě uvědomění si své jedinečnosti a svobodu sebevědomí. V té chvíli prožíváme opravdové štěstí

Jak ale začít, jak stín rozpoznat a co s tím? Když si uvědomíme, že všechny lidské vlastnosti, které známe, jsou i naše, a zároveň tento fakt přijmeme, můžeme začít pracovat.  Stíny se objevují ve chvíli, kdy se nás něco emočně dotýká, a to jak negativně ta i pozitivně. 

Například zjistíme, že nás prodavačka v obchodě okradla, byla tedy k nám nepoctivá. Pokud si toho všimneme a bez velkých emocí situaci vyřešíme, tak jak je pro nás nejspravedlivější, není nepoctivost náš Stín. Ale v případě, že se strašně dopálíme a začneme se nahlas rozčilovat s tím, že si sice spravedlnost obhájíme, ale tato negativní rozčilená emoce se s námi nese ještě pár dní. Našli jsme svůj stín k řešení. Co to znamená? Znamená to, že máme v nevědomí zablokovanou nepoctivost. Buď ji naprosto odmítáme, nebo jsme nepoctiví a neuvědomujeme si to. Nepoctivost, tedy posunování situací ve svůj prospěch na úkor jiných může mít mnoho podob. Jenže ono je těžké si připustit, že jsme nepoctiví, že? Co dělat? Musíte tuto vlastnost přijmout za svou. Nemusíte si říkat, jsem nepoctivý a začít být nepoctivý. Jde o to, že už nebudete s touto vlastností bojovat, nebudete ji v sobě odmítat. V našem duálním světě, totiž vše co má naši pozornost vytváří také svůj protějšek. Takže se nám nikdy nepodaří být ani pořádně poctivý. Pomůcka je taková, že si můžeme vzpomenout, zda jsme byli ve svém životě někdy nepoctiví, nebo zda někdo v našem okolí takový nebyl a my jsme se rozhodli tuto vlastnost odmítnout. Jde o to jen prostě přijmout, že i nepoctivost je naší součástí a přijmout ji s tím, že jsem si ji prožil a vím, že ji už nepotřebuji.  

Když budeme s čímkoli bojovat, budeme tomu dávat sílu a nezbavíme se toho. Můžeme to ale přijmout a pochopit důvod proč to je. Stíny nejsou něco špatně, co bychom měli odstraňovat, jsou skvělými učiteli na cestě k naší celistvosti. Jak řekl C. G. Jung: „raději budu celistvý než dobrý“.

Všem odvážlivcům, kteří se rozhodli jít touto cestou, doporučuji knihu Debbie Ford, Temná stránka hledačů světla. Nedá se už koupit, ale dá se stáhnout na Uložto.cz.

S láskou Milada    

 

Diskusní téma: HLEDÁNÍ STÍNU

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek